niedziela, 19 kwietnia 2015

Źródła św. Floriana


Nisza źródliskowa źródeł św. Floriana
Nisza źródliskowa źródeł św. Floriana
         Zastanawialiście się co przedstawia zdjęcie umieszczone w tle bloga? Zostało ono zrobione nad źródłami świętego Floriana w Kochlewie, teren ten objęty jest ochroną Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Zdjęcie przedstawia rdzawe, osady które pokrywają fragment dna niewielkiego zbiornika gromadzącego wodę wypływającą ze źródeł.
Młyn w Kochlewie
Młyn w Kochlewie
         Źródła św. Floriana to fajny cel popołudniowo-niedzielnych wycieczek, źródła ukryte są w lesie, co latem gwarantuje przyjemny chłód. Dodatkowo w pobliżu znajduje się rzeka Warta, a nad nią młyn w Kochlewie  - wybudowany w 1928 roku, zasilany był zarówno siłą wody jak i energii elektrycznej nieopodal młyna stoi Figura Matki Boskiej.

Figura MB przy młynie w Kochlewie
Figura MB przy młynie w Kochlewie

         Wróćmy jednak do źródeł. Są to źródła typu asensyjnego czyli podpływowe oznacza to, że woda wydostaje się pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego panującego w warstwie wodonośnej. Woda wypływa więc „od dołu”, powodując ruch piasku porywanego strumieniem wody. Ta pulsująca woda sprawia wrażenie gotującej się, jednak z całą pewnością mogę zaręczyć, że nawet w upalne dni jest przyjemnie chłodna Zlokalizowane są one na krawędzi płyty jurajskiej. Wydajność źródeł jest znaczna nie przekracza jednak 15 dm3/s. Pamiętajmy źródła te to pomnik przyrody. 

Jedno z wywierzysk
Jedno z wywierzysk

       Znajdują się one ok. 17 km od Wielunia. Do źródeł prowadzi polna droga na którą należy skręcić (w lewo/ w kierunku rzeki) z drogi przechodzącej przez Kochlew.

Droga prowadząca do źródeł św. Floriana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz