czwartek, 16 kwietnia 2015

Do zobaczenia, w okolicy Wielunia

Młyn typu Koźlak w Kocilewie
Młyn typu Koźlak w Kocilewie
        Centrum Polski nie jest bezpośrednio kojarzone z turystyką sądzę, że warto to zmienić, Wieluń choć może nie jest położony w samym jej centrum jest doskonałym tego przykładem. Teren położony na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej łączy elementy krajobrazu wyżynnego i nizinnego. Jeżeli dodamy do tego przepływającą rzekę Wartę, zabytki a także panujące tu ciszę i spokój otrzymamy jak dla mnie warte poznania połączenie.      
Kościółek typu Wieluńskiego - Wiktorów
Kościółek typu Wieluńskiego - Wiktorów
       Choć można powiedzieć, że lasy są wszędzie, zabytki są bardzo popularne i  nie trudno je znaleźć a kościołki drewniane też nie są wielkim odkryciem w Polsce. To takie kościołki jak te na Szlaku Kościołów Drewnianych spotkacie tylko tutaj gdyż większość z tych zabytkowych budowli łączy wyjątkowy styl - Wieluński. Lasy? Lasy też na swój sposób są wyjątkowe - te należące do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego skrywają jaskinie, skałki wapienne, czy źródełka. A te poza parkiem są ostoją dla dzikiej przyrody i ludzi którzy chcą znaleźć wytchnienie od zgiełku miasta. Jeżeli chodzi o zabytki to mury obronne, kurhany, zabytkowe murowane kościoły, wiatrak typu koźlak, młyny wodne... długo by tak wymieniać. Postaram się to opisać i pokazać Wam na zdjęciach, ale wiadomo, to nie to samo co zobaczenie tego na własne oczy.
Rzeka Warta Konopnica
Rzeka Warta Konopnica
        Pisałam o parku krajobrazowym, właściwie w okolicy są dwa takie Parki :) Wspomniany Załęczański oraz Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki. Warta to kajakarstwo, wędkowanie, ścieżki leśne, które często biegną nad rzeką i są pięknymi trasami dla fanów jazdy na dwóch kółkach, nordic walkingu, spacerów i nie tylko. Dla tych którzy preferują asfalt pod kołami wyznaczone zostały trasy przy których zobaczyć można nie tylko zabytki ale i piękno okolicznego krajobrazu. Są to trasy o bardzo zróżnicowanej długości począwszy od lokalnych - kilku kilometrowych do Szlaku Bursztynowego, który przebiega przez ten region i liczy sobie ok. 250 km.

Wyścig rydwanów podczas Święta Bursztynu 2013
Wyścig rydwanów podczas Święta Bursztynu 2013

         Dla tych, których nie przekonuje perspektywa aktywnego wypoczynku kusząca może okazać się perspektywa leniuchowania nad  brzegiem Wielkiego Łuku Warty połączona z poznawaniem wspomnianych wyżej (i nie tylko) atrakcyjnych miejsc.


Bocian biały
Bocian biały
       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz